OYUN ÇEŞİTLERİ

Koruma

Koruma : Bu oyun modunda bir araç, izlenmesi gereken bir rota ve ulaşılması gereken bir amaç noktası bulunur. Başlangıç noktasında devraldığınız aracı bitiş noktasına kadar götürebilirseniz takımınıza bir sayı kazandırırsınız. Aracın ilerleyebilmesi amacıyla gerisinde durmanız gerekir. Oyunun hedefi bu olmasından ötürü siz aracı ilerletirken açık amaç durumuna gelirsiniz. Trabzon Uzungöl genellikle oynanan haritadır.

Burada uygulanabilecek en mantıklı şey, vazife dağılımını yaparak , bir kısım arabayı ilerletirken, başka bir kısmın rakibi oyalaması ve yolculuğu problemsiz bir şekilde atlatmasıdır.

Koruma modu oyunda en çok tercih edilen türlerden birisidir. Uzun yolların olduğu mekanlarda oynanan bu modda en önemli nokta beraber hareket etmektir. Korumada iki taraf vardır. Taraflardan biri aracı başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru hareket ettirmeye çalışır. Diğer grup ise aracın ilerleyişini önlemeye çalışır ve tekrar başlama noktasına dönmesini amaçlar. Diğer oyunlarda olduğu gibi korumada da birlikte hareket etmek büyük önem arz eder. Eğer arabayı iten gruptaysanız, karşı taraf sizi direkt görebilen bir konumda olacağından dolayı dikkatleri üzerinize çekmiş olacaksınız. Arabayı biri iterken diğerleri arabayı ilerleten arkadaşlarını korumak zorundadır. Görünüş itibariyle tam bir meydan savaşı diyebiliriz. Özellikle Uzun göl haritasında sıkça koruma oynandığını görürüz çünkü bu harita yapısı itibariyle geniş bir alana, uzun bir yola, fazla sayıda ağaç ve eve sahip olarak oyuncuların hareketlerini kolaylaştırır. Aynı zamanda onların görüş açılarını da genişletir. Haritaların da işte örnekte de olduğu gibi avantajları ve dezavantajları vardır.

Koruma

. Avantajlı noktalarından bahsettik. Böylesine güzel bir haritanın dezavantajlı olduğu noktalar yok mudur? Elbette vardır. Etrafta renklere bürünmüş yapıların olması size görsel bir şölen yaşatacağı gibi rakiplerinizi algılamakta zorlanmanıza da neden olabilir. Siz dikkatinizi çevre güzelliğine vermişken rakiplerinizin hareketlerine dikkat edemezsiniz. Bu yüzden eğer böyle bir haritada oynuyorsanız dikkatinizi daha çok vermenizi tavsiye ederiz. Aracı iten grup için tavsiyelerimizi vermiştik. Şimdi de aracın gidişini durdurmaya ve geriye götürmeye çalışan grup için birkaç tüyo vermek istiyorum. Daha önce de ifade ettiğim gibi sizin göreviniz hücum etmek, onların görevi ise savunma yapmak. Bunun bilincinde olarak rakibinizin üstüne cesurca gitmeniz sizi başarılı kılacaktır. Sis bombanız varsa aracın olduğu noktaya atarak rakiplerinizin sizi fark etmesinin önüne geçebilirsiniz. Sisin etkisi dağılmadan hızlı bir şekilde evlerin arkasından dolanarak rakip alana geçebilirsiniz. Bu sayede rakipleriniz sizi önlerinde beklerken arkadan baskın yaparak aracı ilerleten kişinin görevine son verebilirsiniz. El bombası da rakiplerinizi durdurmak için etkili bir silahtır. Aracı yürüten kişinin olduğu yere bombayı atabilirseniz tam isabet elde edersiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı